Blog

Ile rzędów na Tablicy Snellena dziecko powinno przeczytać w gabinecie okulistycznym ?

Tablica Snellenato urządzenie nazwane na cześć okulisty, który wymyślił je, oraz przygotował. Tablice używane są przez okulistów – ortoptystów, optometrystów, pielęgniarki w szkole oraz lekarzy ogólnych.Dzięki temu narzędziu można określić ostrość wzroku oraz ocenić jak pacjent widzi w bliży i dali.Obecnie coraz częściej, w nowoczesnych gabinetach okulistycznych, tradycyjne tablice Snellena są zamieniane na tak zwane rzutniki optotypów.To projektory, które wyświetlają na ekranie obrazy różnych znaków, które krok po kroku się pomniejszają. Pacjent ma za zadanie je określić. Mimo nowego sprzętu metoda obliczania ostrości wzroku jest cały czas taka sama.

W momencie narodzin układ wzrokowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a co za tym idzie, jakość widzenia jest dość niska. Jednak dojrzewanie układu wzrokowego następuje szybko.

Ostrość wzroku od narodzin do pierwszego miesiąca osiąga poziom V=0,03 (ok 3% widzenia). W pierwszym roku życia sięga V=0,2 (ok 20% widzenia) W 3 roku życia V=0,7( ok 70% widzenia) W wieku 6 lat ostrość widzenia osiąga normę V=1,0 (100% widzenia)

Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty na poszczególnych etapach życia dziecka, bo wszelkie nieprawidłowości występujące w czasie dojrzewania układu wzrokowego niosą ze sobą ryzyko pojawienia się m. in. Niedowidzenia czy zeza, których przyczyną może być nieskorygowana wada wzroku .W razie konieczności zostanie wdrożone leczenie ,które pomoże ustrzec nasze dziecko przed nieprawidłowym rozwojem widzenia obuocznego.

PRZYKŁADOWE TABLICE SNELLENA

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz
Akceptuję